14 Ara

Fransa’da 15 yaşından küçük çocukların okulda telefon kullanımı yasaklandı

Fransa’da okullara telefon kullanımı yasağı getirildi. 15 yaşından küçük çocuklar telefonlarını gün boyunca telefonda kullanamayacak.

Fransız çocuklarının, telefonlarını sınıflara getirmesine artık izin verilmeyecek. Guardian’ın haberine göre, çocuklar telefonlarını hala okullarına getirebilir ancak cihazlarını günün sonuna kadar kilitli tutmak zorundalar. Bu, altı yaşından başlayarak yaklaşık 15 yaşına veya lisedeyken kadar devam edecek çocuklar için geçerlidir.

Dikkat dağıtmayı en aza indirmeye çalışmanın yanı sıra, Fransız hükümeti, yasağın “halk sağlığı mesajı” verdiğini söyledi çünkü çocukların, yedi yaşına gelene kadar çocukların telefon ekranlarında hiç vakit geçirmemeleri gerektiğini söylüyor. Öğrencilerin telefonları nasıl saklayacakları veya öğretmenlerin gerçekten bu kuralları uygulayıp uygulayamayacakları ise belli değil. Snapchat ve Instagram içeriklerine bakmak istediklerinde hükümetin düzenlemelerine uyan çocukları hayal etmek kolay değil doğrusu. Belki Fransa’daki çocuklar daha itaatkardır, ne dersiniz?

Kaynak: Teknokulis