11 Eki

Akıllı Cihazlarda Güvenlik

AKILLI TELEFONLAR / IOS

iPhone, İpad ve iPod touch üzerinde Ebeveyn Kontrolleri, ‘Kısıtlamalar’ olarak anılır. Kısıtlamalar, belirli özellik ve uygulamaların kullanılmasını engeller, yetişkinlere yönelik içeriklere sahip web sitelerine erişimi engeller veya sadece izinli web sitelerine erişime izin verir.

Parola Oluşturma: Sırasıyla Ayarlar > Genel > Kısıtlamaları Etkinleştir seçeneklerine tıklayın ve bir parola girin. Parolanızı kullanarak ayarlarınızı değiştirebilir veya Kısıtlamalar’ı kapatabilirsiniz. Parolanızı kaybeder veya unutursanız, kısıtlamaları kaldırmak için cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekecek, o nedenle parolanızı not etmeniz faydalı olur.

Kısıtlamaların kullanımı: Safari, kamera (FaceTime da devre dışı kalır), iTunes Store, iBooks Store, uygulama kurulumu, uygulama silme, uygulama içi alımlar, Siri, AirDrop ve CarPlay dahil olmak üzere uygulama ve özelliklere erişimi kısıtlayabilirsiniz. Bazı uygulamalar, kullanıcının açık onayı olmadan iTunes Store hesabını kullanarak oyun veya aktivite içerisinde “ekstraların” satın alınmasına imkan verir. iTunes Store hesabınızı istenmeyen veya onay verilmeyen satın almalara karşı nasıl korumak için kısıtlamaları nasıl kullanabileceğinizin detayları için Apple talimatlarına gözatmanızı öneririz.

İçerik türleri: Derecelendirmeler, Müzik ve Podcast’ler, Filmler, TV dizileri, Kitaplar, uygulamalar, Siri, Web Siteleri ve içerik satın almak için parola istenmeden önce gerekli süre dahil olmak üzere, belirli içerik türlerine erişimi engelleyebilirsiniz. Uygun içerik derecelendirmelerini otomatik olarak uygulamak için derecelendirmeler bölümünde bulunduğunuz ülkeyi seçmeniz gerekir.

Gizlilik ayarları: Bu ayarları kullanarak konum servisleri, irtibat bilgileri, takvimler, hatırlatıcılar, fotoğraflar, Bluetooth paylaşımı, mikrofon, Twitter, Facebook ve reklamlar dahil olmak üzere gizlilik ayarlarında değişiklik yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Ayarlar ve hesaplar: Kullanıcı hesapları, “arkadaşlarımı bul”, hücresel data kullanımı, arkaplan uygulama güncelleme ve data kullanım limiti gibi ayar ve hesap değişikliklerini engelleyebilirsiniz. 

Oyun Merkezi: Çoklu oyuncuyla oynanan oyunlar ve arkadaş ekleme de dahil olmak üzere Oyun Merkezi içerisindeki özellikleri kısıtlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun hesabını yönetin: Çocuğunuz 13 yaşından büyükse iTunes Hediyeler uygulamasını kullanarak veya aylık harçlığını değerlendirerek birlikte küçük alışverişler yapabilirsiniz.

AKILLI TELEFONLAR / ANDROID

Telefona indirilen uygulama türlerinin kontrol edilmesi: Öncelikle Google’ın PlayStore uygulamasına girin, ekranın sağ üst köşesinde, üstüste üç küçük blok bulunmaktadır. Bunlara tıklayınca bir açılır menü belirecektir, bu menüden ‘Ayarlar’ı seçin. ‘Kullanıcı Kontrolleri’ menüsü altında, ‘İçerik Filtreleme’ seçeneğini göreceksiniz; bu, indirebileceğiniz uygulamalar için bir olgunluk seviyesi seçmenize imkan verir. Uygulamalar, ‘Herkes’, ‘Düşük Seviye Olgunluk’, ‘Orta Seviye Olgunluk’, ‘Yüksek Seviye Olgunluk’ veya ‘Tüm Uygulamaları Göster’ şeklinde derecelendirilmiştir. Seçiminizi yaptıktan sonra, telefonunuza sadece uygun olarak değerlendirğiniz uygulamalar indirilebilecektir.

Uygulama satın alımları için bir parola belirleyin: Android’in varsayılan ayarı, bir uygulama indirmeden önce parola girmenizi gerektirir. Bu ayarın değiştirmek için ‘kullanıcı kontrolleri’ menüsüne gidin ve ‘Satın Almalar için Parola Gerekli’’ye tıklayın, uygulama satın almak için parola gereken durumlar için karşınıza üç seçenek çıkacak: ‘Bu Cihazda Google Play üzerinden Yapılan tüm Satın Almalar’, ‘Her 30 dakikada’ veya ‘Hiçbir Zaman’. Seçiminizi yaparak devam edin.

Uygulamaların konumunuzu göstermesini engelleyin: Telefonunuzun ana ekranının sağ alt köşesindeki uygulamalar ikonuna tıklayın. ‘Ayarlar’ menüsünden, ‘Konum ve Güvenlik’i seçin. Uygulamaların konumunuzu göstermesini engellemek için ‘Kapalı’yı seçin.